Pánevní dno

Pro časopis Žena a život, odpovídala majitelka kliniky a vedoucí lékařka v jedné osobě MUDr. Halina Markin.
Tématem bylo „pánevní dno“, oslabení / pokles pánevního dna.

 

Co bývá nejčastější příčinou oslabeného/pokleslého pánevního dna?

K dysfunkci pánevního dna přispívá více faktorů. Nejdůležitějšími jsou: věková atrofie svalů v postmenopauze, zvýšená zátěž na pánevní svalstvo v těhotenství, oslabení a traumatizace pánevního dna v průběhu vaginálního porodu, zvýšení intraabdominálního tlaku při obezitě, nedostatek pohybu, gynekologické operace, hormonální stav (nedostatek estrogenů), v neposlední řadě také dědičnost, různá systémová neurologická onemocnění. 

 

Jaké potíže ženám způsobuje? 

Není to sice stav, který by nějak ohrožoval ženu na životě, ale způsobuje postupné zhoršení kvality sfér života, o kterých ženy ze začátku mluvit nechtějí a často se za to i stydí… Ale čím dřív se začne řešit – tím snáz se problém vyřeší. 

Nejčastějším symptomem je samovolný únik moči, zezačátku při větší fyzické zátěží, postupně i při menší zátěží,  při zakašlání, kýchnutí, dokonce i při smíchu. Velmi nepříjemné je zhoršení kvality intimního života, vznikají tzv. dyspareunie – bolesti a dyskomfort při pohlavním styku. To může vést i k rozkladům ve vztahu s partnerem. Dále se můžou objevit pánevní bolesti, tlaky v oblasti hráze, střevní potíže, inkontinence stolice. V pokročilejším stádiu může nastat úplný prolaps (výhřez) dělohy a zánětlivé komplikace. 

 

Přispívají ke vzniku tohoto problému i ženy samy?  

Určitě ano, nedostatek pohybu, nadváha, sedavý způsob života… 

 

Jaké jsou možnosti nápravy? 

Ambulantní gynekolog je zpravidla ten první článek, kde se to začíná řešit. Hlavním úkolem je prevence, lékař musí upozornit na zvýšené riziko vzniku potíží a na způsobu, jak jim předejít. Musíme s pacientkou začít řešit problém v časném stadiu, nikoliv čekat až nebude jiné řešení než operační… Lékař musí zvolit individuální postup podle stádia poklesu, věku pacientky, reproduktivních plánů, celkového  zdravotního stavu, morbidity, potřeby pohlavního styku atd.

Každý sval v těle je potřeba využívat a trénovat aby fungoval a aby s věkem nepodléhal atrofii. Proto nejlepším způsobem je rehabilitace a cvičení pánevního dna pomocí Kegelových  cviků. Velmi účinný je pravidelný pohlavní styk, který zapojuje všechny svaly malé pánve. 

U starších žen, kde je operační riziko vysoké, se může doporučit použití pesaru – speciální pomůcky, která zabráni výhřezu dělohy. 

Když už vyčerpáme všechny možnosti konzervativní léčby – posíláme pacientky na urogynekologické oddělení, kde se indikuje operační řešení, jsou to hlavně zákroky, u kterých se operatér snaží obnovit anatomické poměry mezi orgány malé pánve, provést korekci poklesu poševních stěn (takzvané poševní plastiky – fixace poševních stěn), závěsné operace. K fixaci a korekci se používají speciální pásky (TVT, TOT) a síťky, které se vkládají pod přední a zadní poševní stěnu. 

 

Jsou v tomto ohledu k mání nějaké novinky?

Skvělou novinkou v léčbě stresové močové inkontinence je   CO2 – laser, pomocí speciální laserové hlavice Gynolaser. Díky biostimulačním vlastnostem tohoto  přístroje se nejen řeší močová inkontinence, ale také se současně provádí rejuvenace (omlazení) pochvy. Zpevňují se poševní stěny, zvyšuje se pružnost poševních stěn, zvyšuje se místní imunita, posiluje se lubrikační činnost , upravuje se poševní mikroflóra, a také se dosahuje zúžení vaginálního průsvitu. Bohužel tato metoda zatím málo známá, ale v našim Centru Markin tuto léčbu provádíme už cca 4 roky a povedlo se nám díky tomu u mnoha žen odvrátit nutnost operací. Zákrok je efektivní, naprosto bezpečný, rychlý a bezbolestný. 

 

Související články

Související

Posila týmu MUDr. Peter Plevák

Vážené pacientky, představujeme vám novou posilu v podobě lékaře, gynekologa MUDr. Petera Pleváka, který je specialistou na prenatální screeningy.    Prenatální screening je důležitou součástí...

číst více

Halina Markin v mujRozhlas.cz

V Českém Rozhlasu si povídali s majitelkou kliniky Halinou Markin o tom, jak přišla ze Lvova do Prahy, jejích začátcích, ale také o tom, jak nyní pomáhá krajanům v nouzi.  Související...

číst více
Call Now Button